2025. 03. 23.
Emőke
  Írjon nekünk

20 éves a KLTE

20 éves a KLTE
1909.hu  |  2025. 03. 11., 17:40

Beszélgetés az első 20 évről.

Idézzük fel a KLTE tevékenységét a különböző tulajdonosi körök idején! Milyenek voltak a kezdetek? Mik voltak az új egyesület fő tevékenységei?

Kaszás Kálmán: A KLTE 2005-ös alapítása egy hosszabb folyamat eredménye volt. 1996-ig a klub nagy sikereket ért el, majd elszegényedett. Első osztályú maradt a Kispest, de tulajdonképpen közép csapattá váltunk. Ennél is rosszabbak voltak a pályán kívüli események. Kezdődött azzal, hogy az állam tulajdonképpen kihúzta a talajt a klub lába alól, amikor a támogatásokat osztva a  "D" vagyis negyedik kategóriába osztotta a Kispestet a stadionrekonstrukciós programban. Még az a veszély is fennállt, hogy a klubot a túlélés érdekében vidékre költöztetik. Ezt szurkolói és médianyomással sikerült megakadályozni. A futballpályán bekövetkezett a lehető legrosszabb, 2003-ban történelmi mélypontként a csapat kiesett az első osztályból, a szurkolóknak kedves Kispest-Honvéd név és Kispest-Honvéd címer is odaveszett a kft-vel együtt. Új néven a jogutód Budapest Honvéd FC legalább azonnal visszajutott a másodosztályból. Ezután nemsokkal alakult a KLTE, éppen jókor, mert ismét beütött a krach, a több év óta húzódó Tornyi ügy miatt.

A KLTE alapításakor, 2005-ben az olasz Piero Pini volt a tulajdonos, aki egy adósság fejében kapott tulajdonrészt a Honvédból. A klubot kényszerből átvette, de nem tett bele pénzt, csak lélegeztetőgépen tartotta. Bár névleg volt tulajdonosa a Honvédnak, azonban gazdája nem. A KLTE megalakulását az indokolta, hogy megóvjuk és helyre állítsuk a klub megtépázott hírnevét. Nagyon fontos pont volt a terveink között a klub hagyományainak megőrzése, népszerűsítése. A távlati tervek között szerepelt egy Kispest múzeum létrehozása, amit 2014-ben sikerült megvalósítanunk a Kispesti Futball Ház formájában.  A Halottak napi koszorúzást az első teendők között indította el az egyesület. Minden évben megemlékezünk az elhunyt kispesti játékosokról, vezetőkről, ismert szurkolókról.

Visszatérve az alapításra az egyesület taglétszáma hamar 100 fölé duzzadt. Az alapítótagokat széles körből választottuk, az akkori szurkolói csoportok delegáltak egy-egy főt a vezetőségbe. Így a Szelidek, a Red Boys, Nuova Gardia és a Szövetség képviselője is helyet kapott. Feladatunknak éreztük a szurkolók érdekvédelmét. Az alapításban nagy segítségünkre volt Lóránth József, közismert nevén "Doki". Olyan teendőket is vállaltunk, amelyek a mindenkori Honvéd-tulajdonos felelősségéhez tartoztak volna, így többek között mi újítottuk föl a klubvezetői irodát és a titkárság helyiségeit; újjávarázsoltuk a főbejáratot és a Bozsik-stadion feliratot; felújítottuk a játékoskijárót és az újságírófülkéket, kitakarítottuk a stadiont. Megtörtént, hogy egy szurkoló fizette be a klub villanyszámláját. Csak a Kispest! címen újságot adtunk ki. A KLTE saját irodát kapott a stadionban, a volt hotelépület emeletén.  Mikor a tulajdonos elkezdett mesterkedni, hogy költségcsökkentések miatt vidékre, Dunaújvárosba költöztesse a klubot, akkor kitört a háború Pini és a szurkolók között. A KLTE aktív részese volt a "szabadságharcnak". A mai napig őrzőm Piero Pini nekem írt fenyegető levelét. A történet végét mindenki ismeri, a szurkolók közbeléptek, a média ismét velünk volt, a klub nem költözött sehova, Pini pedig eladta a klubot Hemingwaynek.

A KLTE első elnöke Füzesi Tamás volt, aki kezdetben nagyon aktív szerepet játszott, de egy betegség miatt gyakorlatilag visszavonult.

Mi változott, amikor George F. Hemingway volt a klub tulajdonosa?

Koncsik Tibor: Azt valószínűleg sokan nem tudják, hogy George Hemingway Nemes Ernő, egy KLTE-alapító közvetítésével került Kispestre 2006-ban. Több pénz lett a klubnál és kezdeti nyugalom. Mondjuk Hemingway azonnal kitette a KLTE-irodát a hotelépületből, ez nagyon visszavetette az egyesületet, ezután 8 évig nem volt székhelyünk, ami sok problémát okozott a működésben. Emellett a klubot azonnal hermetikusan elzárta a szurkolóktól, megtiltotta például az edzések látogatását, ami már Puskásék előtti korokban is létezett. A stadion területén található népszerű Hotel étterembe se mehettünk többet meccsek után. Az edzőmeccsek egy részét is fizetőssé tette. A szurkolók közt népszerű olasz edzőt kirúgta, az enyhén szólva is vitatott megítélésű játékost, Vincze Gábort pedig leigazolta. Sok olyan intézkedést hozott, ami addig elképzelhetetlen volt. És eleinte persze mindent erőből csinált, semmilyen párbeszédet nem keresett a szurkolókkal. Ez természetesen nem a teljes kép, de ebből is érezhető, hogy rövid idő alatt mindent elkövetetett, hogy a hős megmentő szerepéből negatív figura legyen.

Jó pár viharos év következett a tulajdonos és a szurkolók között, végül csak a Hemingway-korszak utolsó éveire konszolidálódott a helyzet. Ehhez hozzájárultak a pályán elért sikerek, meg az, hogy időközben ő is egy kicsit szurkolóvá vált, de fontos volt a tulajdonos heti blogja is, aki ilyen formában kezdett kommunikálni a közeggel, így érthetővé váltak a szurkolók számára Hemingway döntései.

Visszakanyarodva a KLTE-re, azok a problémák, melyek ellen a KLTE a Pin-korszakban fellépett – költözés, pénztelenég –, Hemingway érkezésével elmúltak. Újra kellett gondolni az egyesületet. Az átalakítás mondjuk lassabb lett a tervezettnél, 2007-ben elnökváltás is volt a szurkolói egyesületben, Füzesi Tamás távozása után Horváth László lett a vezető. Laci mivel messzebb lakott, kevesebbet tudott hozzátenni az operatív feladatokhoz, majd munkájából adódóan nagyon elfoglalt lett. Kálmán, aki KLTE lelke, szintén teljesen leterhelődött a klubnál végzett munkájában. Még a Tichy-kupákat, CSAK Karácsonyokat megszervezte az egyesület, de egyre nagyobb szünetekkel folytatódott a tevékenység. Végül a vezetésen kívül 2008-2010 között egy tag maradt. Én a kezdeti időszakban nem voltam jelen, 2009 körül lettem aktív, ezután kezdtük szervezni futballmúzeumot, ami igazából háttérfolyamat volt, de sok teendővel járt. 2012-ben Horváth László lemondott, majd Gyimesi Lacit kértük fel elnöknek. Átalakítottuk a Tichy-kupákat, CSAK Karácsonyt is rendeztünk és felgyorsult a múzeum szervezése is, ami végül 2014-ben nyílt meg. Laci edzői munkája miatt tudtuk, hogy benne van a pakliban, hogy egyszer elköltözik Budapestről, ez 2017-ben következett be. Azóta én látom el az elnöki feladatokat. Az egyesület pedig teljesen átalakult lokálpatrióta vonalon. 2017-ben kezdtük el a kerületben a graffitik készítését, és ugyanennek az évnek a végén indítottuk el könyvkiadási tevékenységünket, ekkor jelent meg a Piros-fekete krónika első része, azóta pedig már több mint tíz kiadványt adtunk ki. Szurkolói emlékművet avattunk a kispesti temetőben, sikerült gazdaságilag stabilizálni a KLTE-t, ehhez hozzájárultak a tagsági díjak, az adó egyszázalékainak felajánlása, esetleges pályázatok. Hat éve vezettük be a tagkártyát az egyesületben, ez nagyban egyszerűsíti a tagsággal kapcsolatos adminisztrációt. A Hemingway-korszakban a klubbal marketing területen jelentős együttműködést valósítottunk meg. Mi kezdtünk el a kerületi iskolákban játékostalálkozók szervezését, de ezt a tevékenységet a Metalcom éra alatt fokozatosan átadtuk a klubnak.

Ha már Metalcom-éra, kívülről minden csillogóbb lett, mint az utóbbi évtizedekben (új stadion, akadémia, kismillió klubalkalmazott, csillámporba mártott hírek a hivatalos honlapon stb.), de a csapat történelmi mélypontra került.

Koncsik Tibor: Utólagos észrevételként az új stadiont és akadémia komplexumot egyébként eléggé megkésve kaptuk meg, egy Honvédnak az elsők között kellett volna stadiont építeni. A rengeteg alkalmazott és csillámpor annak köszönhető, hogy a klub a Metalcom-érában próbált lépni a multisodás terén, de ez inkább zavarta a szurkolókat. Az általad említett történelmi mélypont, az egy kontroll nélküli szakmai, majdnem anyagi csőd következménye. Olyan játékosokat fizettek horribilis áron, akik töredékét sem érték a fizetésüknek. Aztán meg a ló túloldala következett, pénztelenség és tényleg csődközeli helyzet. Az egyik tulajdonos eltűnt, a másik meg nem is volt jelen. A nehézségek ellenére bevallom, arra nem gondoltam, hogy a kiesés után esély se lesz visszajutni az első évben. Eleinte próbáltunk jó kapcsolatot kialakítani a vezetéssel, bár elképesztő volt végignézni Lóránth Zoltán rövid ámokfutását a klubnál, majd érkezett Kun Gábor, akinek a vezetése alatt kivérzett a klub. Vele nem akartunk együttműködni. Nyilatkoztunk a címerváltoztatás mellett, tiltakoztunk, hogy egy Fradi-Mtk női meccsel avassák a stadiont és a tavaly áprilisi szurkolói tüntetés előkészítésében, lebonyolításában is aktívan részt vettünk. A legfontosabb témákban hallattuk a hangunkat. Sors fintora, hogy a Metalcom-éra egyetlen használható embere, Kun Gergely utolsóként érkezett a klubhoz.

A KLTE fennállása során elérkeztünk napjainkhoz és a negyedik tulajdonosi körhöz.

Koncsik Tibor: Leisztinger Tamás Miskolcon eltöltött tíz éve a diósgyőri foci egyik legstabilabb korszaka. Az ügyvezető, Séllei Árpád pedig talán még ennél is hosszabb időt töltött el futballvezetőként a Haladásban. A Metalcom érában csak amatőrök irányítottak, ezért előre lépésnek tűnt az említett két vezető érkezése. De ami érthetetlen, hogy a klubvezetésben újonc és nehéz ember hírében álló Fórizs Sándor kapott teljhatalmat. Az őszt láttuk, az átgondolatlan döntések, kirúgások miatt a csapat és a klubkommunikáció is összeomlott. Ezután Fórizs Sándor decemberben bejelentette háttérbe vonulását a napi feladatoktól. A honlap tartalma idő közben sokat javult, és Feczkó Tamás is azt hangoztatja, hogy nem szólnak bele a munkájába, szóval, van esély, hogy tényleg ez történik. 

Rettenetes a tabellára nézni, még mindig a vonal alatt vagyunk. A másodosztályban. Nyilván lesznek rossz minőségű pályák, érdekes felfogásban fújó bírók, stb. de ezzel a megerősített kerettel illene bent maradni. Nyáron pedig célzott erősítésekkel meg kell célozni az NB I-et. Itt elsőosztályú a múlt, a stadion, a szurkolótábor, már csak a csapat lóg ki a sorból.

A KLTE nyitott a párbeszédre, mert mindenkinek az az érdeke, hogy a klub előre lépjen. Ha kritikát fogalmazunk meg, az nem személyeskedésről, vagy fóbiáról szól, egyszerűen a klub érdekeit tartjuk szem előtt, ahogy ezt már húsz éve tesszük.

Mik a KLTE állandó, és mik az újabban felvállalt feladatai? És miben terveztek előre lépni?

Koncsik Tibor: A legtöbb munkát a Futballmúzeum üzemeltetése, fejlesztése, a múlt kutatása, viszi el. Részt veszünk a kerület életében, az alapszabályunknak megfelelően együttműködünk a klubbal több területen, erős a kapcsolatunk az ultrákkal. Karitatív akcióink vannak, gyűjtésekben veszünk részt, vagy csak egyszerűen szegényebb szurkolótársainkat segítjük ki jeggyel, útiköltséggel. Alapításunk óta díjazzuk a legjobb kispesti játékosokat különböző kategóriákban. Ha igény van szurkolói buszokat indítunk a vidéki mérkőzésekre, saját ajándéktárgyaink vannak, melyekkel a tagságunkat látjuk el, de, ha valakinek megtetszik, akkor természetesen mindenkinek elérhető. Médiafelületeink kezelése is fontos, mert történelmi témájú cikkeket, posztokat teszünk ki, ezzel is ösztönözve a szurkolókat a múlt megismerésére. Tagságunkat hírlevélben értesítjük a legfontosabb eseményekről, a közösséget érintő aktualitásokról. A fejlődés, változás, változatosság az, amivel mindig új színt tudunk vinni az egyesületbe. A közeljövőben informatikai fejlesztéseket tervezünk a múzeumban. A Csakblog ötletéből adódóan egy klubbal kapcsolatos podcast előkészületei is most zajlanak.

Fontosnak tartjuk a múzeum bekapcsolódását a kerület életébe, és megjelenését a környező kerületekben, településeken. Fontos, hogy minél több látogatót bevonzzunk a múzeumba, ebben a szurkolók is tudnak segíteni, ha ajánlanak minket, mint program lehetőséget, szívesen várjuk csoportok, iskolák, intézmények, cégek látogatását. Tavaly vettünk részt első alkalommal a Bókay-kertben a 18. kerületi városünnepen és a Vecsési Káposztafeszten. KLTE-nek meccsnapon minimális feladata van, hazain a múzeum nyitva tartása, idegenben, pedig a már említett szurkolói busz indítása.

Régóta egyedül a nézőszám és a szurkolótábor dicsérhető. Ezt minek tulajdonítod?

Koncsik Tibor: Nagy az igény egy jó Kispestre. Mi is azt közvetítjük mindenkinek, hogy akárhányadik a csapat, a meccsekre ki kell jönni, szurkolni kell, és a stadionban elmondani, ami nem tetszik. Az elmúlt 10 évben elindított folyamatok körbeértek. A KLTE munkája, a Kanyar tevékenysége, az új stadion, és a válogatott miatt a foci is népszerűbb lett. De én ide sorolom a kispesti kézilabdások hatását is, akik szintén a lokálpatrióta vonalat képviselik. Ezek mind meglátszódnak a nézőszámon. Meg kell említeni, hogy a klub is odatette magát rendesen, az iskolákkal és utánpótlásklubok bevonásával. Ha egyszer visszajutunk az NB1-be egy jó csapattal, ez a stadion kicsi lesz.

Több,mint 10 éve, hogy megnyílt a Kispesti Futball Ház. Nem mindenki ismeri az alapítás körülményeit, mesélnél erről?

Koncsik Tibor: Már a kilencvenes évek végén, az Ötvenhatosok terénél, Piroska Jani egykori irodájában látható volt néhány relikvia. Gondoltam, hogy nem véletlen van ott és lesz egyszer múzeum. De a múzeum tervéről először Kálmántól hallottam 2009 környékén, ekkor a hivatalos honlap önkéntes szerkesztője-tudósítója voltam, Kálmánnal napi kapcsolatban álltunk. Mivel korábban érmegyűjtő voltam, nagyon tetszett a múzeum alapítás gondolata. Elkezdtük a szervezést, de Hemingway nem látott fantáziát a múzeumban, az akadémia is a stadionban működött, így hely sem volt, mindenképpen külsős helyszínt kellett keresnünk. Elég gyorsan partnerre találtunk az önkormányzatban, polgármesteri megbízólevelet is kaptunk. Közben nem kis szerencsével megkaptam egy leszerelt ékszerbolt igényes vitrinjeit, mivel nem dúskáltunk a javakban, ez nagy lökés volt. Az önkormányzat több helyszínt is ajánlott, végül a mostanit, ami sokáig üresen állt, felújításra szorult, ezt szurkolói segítséggel megoldottuk. 2014.06.18-án nyílt meg a Futball Ház a Fő utca 38. alatt. A relikviákat a KLTE, szurkolók, régi játékosok, Piroska Jani és a klub szolgáltatta. Megnyitás után meg kellett oldani az egyesületnek a heti nyitva tartásokat, ami új kihívásokat jelentett. A nyitva tartás alatt bent kell lenni a múzeumban, ezt nagyon kevesen tudják vállalni. A múzeum a kezdetektől ingyenesen látogatható. A múzeum alapítói: Kaszás Kálmán, Connerth Gabor, Éless Dénes, Gyimesi László, Boda Miklós, Koncsik Tibor. Később Aldo, Kimmel Zsolti, Gazsó Pisti is sokat hozzátett a helyhez. És a rengeteg szurkoló, akikre mindig számíthatunk és sokat köszönhetünk. Az alapítók közül ketten vagyunk aktívak Kálmánnal. Itthoni klubok közül rajtunk kívül csak a Fradinak van ilyen jelentős gyűjteménye. De külföldön sem mindennapos a futballmúzeum. A vitrinek berendezése a mai napig tart, köszönhetően a rengeteg relikviának, ami hozzánk érkezik.

A Futball Ház közösségi tér is egyben, ahol a szurkolók egymással találkozhatnak, beszélgethetnek.

Visszatekintve, mik az egyesület legnagyobb, kézzelfogható vagy akár nehezebben körülírható eredményei, amikre azt mondod: már csak ezekért is érdemes volt létrehozni az egyesületet és annyit dolgozni benne?

Kaszás Kálmán: A legnagyobb eredményünk a Kispesti Futball Ház üzemeltetése. A kiállítási anyagok, ereklyék megszerzése. A Kispesti Temetőben felállított emlékmű. Az első kispesti válogatott játékos Varga Péter síremléknek helyreállítása, de említhetném Nemes és Eisenhoffer sírhelyének megmentését is. Ide sorolnám a Halottak Napi megemlékezéseket, ami ma már 60-70 sír megkoszorúzását jelenti.

Koncsik Tibor:  A KLTE erős kispesti sajátosság lett. Mint a híres játékosaink vagy éppen az Északi Kanyar, az oroszlánszobor a stadion előtt: szóval, olyasmi, ami csak itt van. Az is fontos, hogy Kispest futballkutatóit sikerült összehozni a Futball Házban. Büszke vagyok a tagságunkra, a KLTE az ő segítségükkel tud erős lenni. 2010-ben egy tagunk volt, most meg lassan 250-en vagyunk. Szinte a teljes tagságunk kint van a meccseken, a Kanyarban, a C oldalon, de még a VIP-ben is vannak. A stadionban jelenlévők majd 10 százaléka KLTE-tag.

A KLTE jelenlegi vezetése:

Elnök: Koncsik Tibor
Alelnök: Kaszás Kálmán
Elnökségi tagok: Connerth Gábor, Éless Dénes, Gyimesi László, Kimmel Zsolt, Szopcsák Attila 

A KLTE eddigi elnökei:

2005.02.14.-2007.03.10.        Füzesi Tamás
2007.03.10.-2012.08.21.        Horváth László
2012.08.21.-2017.03.06.        Gyimesi László
2017.03.06.-                          Koncsik Tibor 

A KLTE alapítótagjai (2005.02.14.):  Boda Miklós, Connerth Gábor, Éless Dénes, Füzesi Tamás, Hanti Gábor, Hiegl József, Kaszás Kálmán, Kékesi Ferenc, Lenkey Géza, Nemes Ernő, Schukkert Tibor, Zalka Gábor.

(A fenti képen a KLTE 2024.11.26-án megtartott éves közgyűléséről láthattok egy jelenetet, balról-jobbra: dr. Ujfaludi Zoltán az egyesület jogásza, Koncsik Tibor elnök, Kaszás Kálmán alelnök.)

(hanti)

Ha tetszett a cikk, kövesse
a 1909.hu-t a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 01. 17., 20:13
Az olasz negyedosztály január első vasárnapján lejátszott rangadóján a listavezető CS Union a találkozó egyetlen találatával idegenben győzte le a házigazda és második helyezett Treviso csapatát.
2023. 07. 07., 15:35
Nem reméltük, hogy megtaláljuk a klub első NB1-es érmét, az 1920-as ezüstöt.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 01. 23., 23:10
Az egyik legkorábbi ismert mozgókép felvételünk a kispesti pályáról. Sajnos, a részlet tényleg részlet, annyira rövid, és a képen is inkább Schlossert mutatja a kamera, mintsem a stadiont.
2023. 12. 20., 14:34
A karácsonyi termékek és a 2024-es naptár után különleges darabbal bővül ajándékboltunk kínálata, ugyanis mostantól nemcsak a Kispesti Futball Házban, a Honvéd Shopban és online is elérhető a Piros-fekete Krónika.

  Legfrissebbek most

  NÉPSZERŰ HÍREK