Szobor is készült a jelenetből
A fénykép szerepel az MTI archívumában, ezzel a leírással: Budapest, 1952. szeptember 12. Puskás Ferenc labdarúgó, a Budapesti Honvéd Sportegyesület játékosa, a Helsinki Nyári Olimpiai Játékok aranyérmes labdarúgó csapatának tagja úttörő labdarúgókkal a Honvéd sporttelepén.
MTI Fotó/Magyar Fotó: Bojár Sándor
Ez az egyik legnépszerűbb fotó a Kispest szurkolók között, a magyarázat pedig egyszerű: hiába beállított a jelenet, süt a fényképről a vidámság. A nevető Puskás és gyerekfocisták, hatalmas Honvéd címerekkel a mezükön, önkéntelenül is mosolyra fakasztják a nézőt. Mivel nem a fotósra néznek Öcsi bácsiék, valaki nyilván bohóckodik a háttérben, ez okozhatja jókedvüket.
1952. szeptember 12., a fénykép készítésének időpontja.
Öcsi bácsinak minden összejött a pályán ebben az időszakban (is); a Honvéd pedig már egy éve veretlen az NB1-ben. A fénykép készítésekor az addig lejátszott 15 bajnokiból 14-et megnyert a csapat. 1952-ben tavaszi-őszi rendszerű bajnokság volt, több meccset nagy különbséggel nyertek. Néhány nappal a fényképezés előtt, 9-1-re verték a Kinizsi néven szereplő Ferencvárost. Az egy döntetlen a Bástya néven induló MTK ellen csúszott be.
Néhány hete ért véget a Helsinki olimpia, ahol a magyar labdarúgó válogatott olimpiai bajnok lett. Mivel az 1950-es vb-re nem utazhatott ki az Aranycsapat politikai okok miatt, az olimpiai győzelem különösen fontos volt számukra.
A ruházat. Öcsi bácsi fekete rövidnadrágban van. Itt még alig három éves az új klub, a Budapesti Honvéd SE, ekkor még nagyon figyeltek, hogy mindenki az új színekbe, piros-fehérbe öltözzön. Öcsi bácsi, mint friss olimpiai bajnok, megengedhette magának, hogy a KAC-ra utaló színekben pózol. Mindenki jól fésült, Puskás labdán nyugvó lábán jól látható az erős izomzat; a mezek tiszták. Hol vannak már a háború utáni rongyos mezek? 1949 decemberében felső polcra került a kispesti foci, a szegénység -mely az alapítás óta veszélyeztette a KAC létét- megszűnt.
Hogyan került Bojár Sándor, az ekkor még Honvéd-pályának nevezett Kispesti stadionba?
A kor egyik legismertebb fotósa nem véletlenül jött Kispestre, biztosan megrendelésre készítette a képsorozatot. Bojár ismerte Puskást, mert egyedüli magyar fotósként fényképezte végig Helsinkiben az 1952-es olimpiai játékokat.
A képek. Aznap több kép is készült: néhány fotón Puskás egyedül szerepel, de a sorozat főszereplői mégis az úttörő labdarúgók, akik a kor legsikeresebb klubjának utánpótlását jelentették.
A fényképezés előtti napon kezdődött Budapesten- két év kihagyás után -az úttörők labdarúgó bajnoksága, ami tulajdonképpen egy serdülő tornának felelt meg. Az esemény politikai szempontból is jelentős volt, hiszen az úttörőmozgalom célja a fiatalok „helyes irányba” terelése volt. A bajnokságot először a fővárosban rendezték meg, majd szeptember végétől vidéken is. Később más sportágakban is elindult az úttörő bajnokság.
1952.09.12-i Népsport fő oldala:
„A budapesti úttörők labdarúgó-bajnokságában 62 csapat indul. A csapatok egymás után fordultak be a játékteret szegélyező vörös salakra. Elől négy úttörő hozta az ötkarikás olimpiai zászlót. Az A-lelátóval szemben felsorakoztak a pálya közepén a csapatok, majd felhangzottak a Himnusz hangjai. Ezután Kis Hugó, a BTSE mellett működő társadalmi labdarúgó-szövetség elnöke üdvözölte az úttörőket: „Legyetek fegyelmezettek, küzdjetek sportszerűen, vigyázzatok egymás testi épségére. Ne felejtsétek el, hogy a magyar sportolók Helsinkiben elért sikerei külön is köteleznek benneteket arra, hogy még nagyobb akarattal, szorgalommal fejlesszétek tudástokat, hogy majdan méltó utódai lehessetek a jelenlegi labdarúgó-nemzedéknek.” Bényi Miklós az úttörő-mozgalom vezetősége nevében szólt a fiatal sportolókhoz, majd a közönség ütemes tapsai közepette megkezdődött az elvonulás. Aztán kifutott a pályára a Bp. Bástya és a Kőbányai Lokomotív úttörő csapata, hogy megvívja egymás elleni bajnoki mérkőzését.”
A szereplők. Puskás jobb kezével Schulz Gyulát, bal kezével Marosi Lászlót öleli. Ezt a két gyereklabdarúgót korábbról ismerte Puskás.
Schulz Gyula a mai napig Kispesten él, így emlékszik vissza a fényképezés történetére: Az Öcsi kérdezte, hogy ki a legjobb futballista közülünk. A többiek mondták, Marosi és én. Én jobbösszekötő voltam, Marosi akkor jobbszélső volt, nagyon gyors volt, rengeteg gólt rúgott. Marosi korábban már moziban is szerepelt, a „civil a pályán” című filmben ő rúg egy ollózós gólt. Puskás jobb keze az én vállamon. Gyerekként sokat jártam Puskásék lakására, mivel a nagybátyám jó barátságban volt az Öcsivel, Schulz Sándor volt a KAC intézője.
Marosi László (1939-2024) egy korábbi interjúban mesélte: Száz méterre laktam a pályától, a háború után le volt rombolva a téglakerítés hátul, azon ugráltam át. Mondjuk Öcsi és Bozsik Cucu is a kerítésen keresztül közlekedett. Edzéseken az Öcsiék kopott nadrágjait, elhasznált cipőit kaptuk. A nadrág lelógott a térdem alá, szegény volt a klub. Az edzésekre mindig előbb mentem ki, az Öcsiéknek szedtem a labdát. Azt mondtam, én is olyan akarok lenni, mint a Puskás, meg a Bozsik. Ők voltak a példaképek, nagyon elismerték és szerették őket. Talán azért is én voltam a képen Puskás mellett, mert rendszeresen szedtem nekik labdákat az edzéseken, volt, hogy a temetőbe átrúgták a labdát, mi meg visszarugdaltuk, szóval engem nagyon jól ismert. Meg hát a serdülőben akkor még csatár voltam, rengeteg gólt rúgtam.
A képen szereplő gyerek futballisták közül Marosi László futotta be a legnagyobb karriert. Magyar Kupa-győztes: 1964, Magyar Kupa-ezüst: 1969, 3x Magyar bajnoki ezüstérmes: 1963, 1964, 1969, 2x Magyar bajnoki bronzérmes: 1959, 1970-tavasz. Közép-európai Kupa-győztes: 1959. Laci bácsi a Honvédban 240 mérkőzésen / 17 gólt szerzett.
A kép bal szélen álló magas fiú, Kovács Mihály később a Kőbányai Lombik játékosa lett. Jobb oldalt a képen a legfiatalabb és legalacsonyabb játékos, Kovács Gyula (1943-2024) felnőttként évekig a Kistext kapusa volt. Mint sírköves sokan ismerték a kerületben, műhelye a stadion mellett volt. Mögötte álló magas fiú Győri István, a későbbiekben a Ganzban focizott.
A kép öröksége:
Nyomtatott sajtóban a „Béke és szabadság” képes hetilapban, 1952.09.21-én jelent meg a fotó, az utolsó oldalon, ezzel a szöveggel:
Olimpiai győzteseink civilben
„Puskás, olimpiai labdarúgócsapatunk csatára az úttörőlabdarúgókat oktatja. Megkezdődött az úttörők labdarúgóbajnoksága.”
A Népsportban a kép nem jelent meg, mert ebben az időben 4 oldalas volt az újság, sokszor kép sem volt mellékelve a cikkekhez, de ha volt, az is inkább meccsjelenetként.
A stadion mellett található Lipták Grund pubban nagy méretben látható a kép. De a fotó külföldön is ismert, sokszor illusztrációként használják Puskással kapcsolatos cikkekhez. Ez a fotó ihlette a Honvéd akadémiáján 2018.11.22-én felavatott szobrot is – bár egyesek szerint a művész, Kristóf Lajos, egy kis csínyt is belecsempészett, hiszen a két úttörő arca gyanúsan hasonlít a gyerek Puskáséra.
Szobor is készült a jelenetből